Ruch miejski Lepsze Zabrze
Radni dzielnic

Marcin Szczerba (Rokitnica)

Administratywista, działacz społeczny. Członek Rady Dzielnicy Rokitnica kadencji 2013-2017 oraz 2022-2026 obecnie Przewodniczący tej Rady. Z urodzenia rokitniczanin, absolwent Szkoły Podstawowej nr 28 im. Miłośników Rokitnicy, Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych im. św. Dominika Savio oraz Politechniki Śląskiej. Współzałożyciel oraz wiceprezes stowarzyszenia Lepsze Zabrze. Współzałożyciel oraz wiceprezes stowarzyszenia Rokita. Wybrany na ławnika w Sądzie Okręgowym w Gliwicach na kadencję 2024-2027. Autor wielu zwycięskich projektów w Budżecie Obywatelskim, m.in. dotyczących modernizacji placów zabaw przy ul. Andersa i Borowej, zakupu sprzętu do organizacji imprez kulturalnych i sportowych, doświetlenia przejść dla pieszych przy ul. Krakowskiej, doposażenia urządzeń zabawowych na placu zabaw przy Przedszkolu Nr 39, klasopracowni do nauki języka polskiego „Polski z Klasą” w Szkole Podstawowej nr 26 im. Rodła w Zabrzu. Miłośnik podróży, poznawania nowych kultur i smaków kulinarnych. Uwielbia wędrówki piesze i rowerowe po polskich górach.

Paweł Front (Osiedle Kopernika)

Członek Rady Dzielnicy Osiedle Mikołaja Kopernika trzech kadencji, obecnie Przewodniczący tej Rady. Zabrzanin od urodzenia, nieprzerwanie związany z miastem. Członek stowarzyszenia Lepsze Zabrze. Ukończył Finanse i Rachunkowość oraz Audyt Wewnętrzny w Wyższej Szkole Bankowej i Zarządzanie na Politechnice Śląskiej. Zawodowo zajmuje się koordynacją projektów biznesowych i wdrażaniem procesów sprzedażowo-obsługowych w spółce energetycznej. Prywatnie pasjonat wszelkiej aktywności fizycznej, organizator amatorskich turniejów piłkarskich, wierny kibic Górnika Zabrze oraz szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci.

Kazimierz Mezglewski (Osiedle Kopernika)

Emeryt, przedsiębiorca, były pracownik dozoru technicznego Kopalni Makoszowy, działacz społeczny. Urodzony na Podkarpaciu, od 1969 r. mieszkaniec Zabrza. Ukończył Technikum Górnicze. Członek Rady Dzielnicy Osiedle Mikołaja Kopernika trzech kadencji, obecnie wiceprzewodniczący tej Rady. Członek stowarzyszenia Lepsze Zabrze. Aktywny działacz na rzecz społeczności lokalnej. Autor wielu zwycięskich projektów do Budżetu Obywatelskiego. Były koordynator akcji DKMS. Od wielu lat aktywny wolontariusz w Szlachetnej Paczce i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Prywatnie mąż i ojciec. Miłośnik muzyki i tańca. W wolnych chwilach uprawia turystykę, gra w szachy i pływa.

Rafał Grygiel (Osiedle Kotarbińskiego)

Radny Miasta Zabrze kadencji 2018-2024. Naukowiec, doktor nauk technicznych w dyscyplinie automatyka i robotyka, wykładowca, działacz społeczny. Zawodowo związany z Politechniką Śląską w Gliwicach. Członek Rady Dzielnicy Osiedle Tadeusza Kotarbińskiego czterech kadencji, obecnie przewodniczący tej Rady. Członek zarządu stowarzyszenia Lepsze Zabrze. Od wielu lat działający aktywnie na rzecz społeczności lokalnej. Autor wielu zwycięskich projektów do Budżetu Obywatelskiego, kilkudziesięciu interpelacji i interwencji radnego. Prywatnie mąż i ojciec dwóch synów. Z zamiłowania sportowiec, którego pasją jest narciarstwo zjazdowe, nordic walking i morsowanie.

Izabella Zubowicz (Śródmieście)

Pedagożka, nauczycielka, lingwistka, działaczka społeczna. Członkini Rady Dzielnicy Śródmieście, była Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Centrum Południe. Była przewodnicząca Rady Rodziców SP 36 oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców 3 LO. Współzałożycielka oraz członkini zarządu stowarzyszenia Lepsze Zabrze. Od lat zaangażowana w działalność społeczną, m.in. walczyła o czyste powietrze i pracowała na rzecz poprawy jakości życia w naszym mieście. Absolwentka filologii francuskiej na Université Stendhal w Grenoble we Francji. Ukończyła również studia podyplomowe „zarządzanie oświatą” na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Spełniona mama Matyldy, szczęśliwa żona Rafała, opiekunka cudownych zwierząt - labradorki Mokki i ragdolla Falafela. Miłośniczka zwierząt oraz podróży, dalekich i bliskich. Jej pasją jest poznawanie nowych kultur, tradycji, smaków i zapachów, nawiązywanie nowych przyjaźni.

Aleksandra Bednorz (Biskupice)

Działaczka społeczna, certyfikowana edukatorka seksualna, polityczka. Radna Dzielnicy Biskupice. Studentka psychologii w biznesie. Współtwórczyni projektów do Budżetu Obywatelskiego. Działaczka na rzecz praw człowieka w Amnesty International. Założycielka i jedna z liderek Strajku Kobiet Zabrze. Edukatorka zrzeszona w projekcie "Edukacja Seksualna Polska". Pozyskała grant na swój autorski projekt, pt. Miesiączka jest ok, w ramach którego rozdawała zabrzańskim szkołom skrzyneczki z artykułami higienicznymi. Obecnie bierze udział w projekcie Szkoły Liderów i Fundacji Batorego pt. Kobiety do Samorządu. Prywatnie szczęśliwa żona i mama trzech wspaniałych córeczek.

Andrzej Garus (Zaborze Północ)

Przedsiębiorca i działacz społeczny. Członek Rady Dzielnicy Zaborze Północ dwóch kadencji, obecnie Wiceprzewodniczący tej rady. Przewodniczący zabrzańskiego koła Ruch Autonomii Śląska. Działacz na rzecz tradycji oraz języka śląskiego. Członek stowarzyszenia Lepsze Zabrze. Autor i współautor wielu projektów do Budżetu Obywatelskiego. Donator zabrzańskiej Jadłodzielni. Ojciec dwóch córek. Kibic Górnika Zabrze. Pasjonat tematyki bezpieczeństwa miejskiego i ekologii.

Maciej Zgrzendek (Poremba)

Ekonomista, analityk i działacz społeczny. Członek Rady Dzielnicy Poremba oraz członek Rady Dzielnicy Biskupice kadencji 2013-2017 i 2017-2021. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunkach zarządzanie oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Ukończył także studia podyplomowe współorganizowane przez Narodowy Bank Polski: „Mechanizmy funkcjonowania strefy euro”. Zawodowo od ponad 10 lat związany z sektorem bankowym, gdzie obecnie pełni rolę product ownera i product managera. Współzałożyciel oraz przewodniczący zarządu stowarzyszenia Lepsze Zabrze. W 2020 roku uzyskał prestiżową nominację Dziennika Zachodniego do tytułu „Osobowość Roku” w kategorii „polityka, samorządność i społeczność lokalna” za „zmienianie Zabrza na lepsze poprzez zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego”. Jest bowiem jedynym zabrzaninem, który zgłaszał projekty w każdej edycji Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu aż 11 zwycięskich projektów jest jego autorstwa lub współautorstwa. Są to m. in. nowoczesny plac zabaw i największy w Zabrzu flowpark przy ul. Brondera, dwa etapy drogi rowerowej Biskupice-Zaborze, jeden z etapów Sportostrady na Guido, doświetlenia przejść dla pieszych, doposażenie wszystkich biskupickich szkół w nowy sprzęt, modernizacja ogrzewania na sali gimnastycznej w SP21 i wiele innych. Wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Szlachetnej Paczki. Prywatnie szczęśliwy mąż, dumny tata półrocznego Jasia, półmaratoński biegacz, zdobywca Korony Śląskich Półmaratonów.

Mirella Daniel (Guido)

Przedsiębiorczyni, Przewodnicząca Zarządu Rady Dzielnicy Guido. Założycielka Stowarzyszenia Empatia w Zabrzu. Organizatorka wielu zbiórek na rzecz osób bezdomnych, dzieci chorych i niepełnosprawnych. Mężatka, mama trzynastoletniej córki. Miłośniczka zwierząt.

Grzegorz Lubowiecki (Centrum Południe)

Radny Miasta Zabrze kadencji 2018-2024. Finansista z wykształcenia, posiada licencjat z finansów i rachunkowości ze specjalizacją Bankowość oraz tytuł magistra z finansów i rachunkowości ze specjalizacją Zarządzanie finansami przedsiębiorstw. Ukończył także studia podyplomowe o kierunku menedżerskim. Obecnie pracuje na stanowisku Managera Płatności w dużej międzynarodowej firmie. Współzałożyciel oraz członek zarządu stowarzyszenia Lepsze Zabrze. Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Centrum Południe dwóch kadencji. Autor i współautor kilku zwycięskich projektów w ramach Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Współtwórca i donator zabrzańskiej Jadłodzielni. Honorowy dawca krwi. Współzałożyciel i wiceprezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Zabrzu. Od wielu lat aktywny wolontariusz w Szlachetnej Paczce i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Pasjonat planszówek i gier karcianych oraz szybkiej jazdy na motorze.

Kasper Piechatzek (Centrum Południe)

Radny Dzielnicy Centrum Południe. Filolog słowiański, bohemista. Organizator młodzieży.

Mikołaj Rasek (Centrum Południe)

Adwokat, mediator i działacz społeczny, przedsiębiorca. Prowadzi własną kancelarię adwokacką, wspiera liczne inicjatywy charytatywne, m.in. pozostaje opiekunem sowy uszatej Ogrodzie Zoologicznym w Opolu, a także jest partnerem zabrzańskiej Jadłodzielni. Członek zarządu stowarzyszenia Lepsze Zabrze. Prywatnie podróżnik, żeglarz z uprawnieniami żeglarza jachtowego. Gra w tenisa oraz squasha.

Katarzyna Smetaniuk (Centrum Południe)

Terapeutka zajęciowa, działaczka społeczna. Radna Dzielnicy Centrum Południe. Absolwentka Zawodowego Studium Medycznego na kierunku Terapia Zajęciowa w Rudzie Śląskiej. Członkini stowarzyszenia Lepsze Zabrze. Zawodowo związana z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Zabrzu. Urodzona w Rudzie Śląskiej, ale w roku 2007 Zabrze stało się jej miastem i domem, gdzie mieszka, pracuje i założyła rodzinę. Mężatka, mama Kacpra, zabrzańskiego harcerza. Pasjonatka profesjonalnej fotografii. Miłośniczka podróży, historii, zabytków, muzyki i książek. Wolne chwile poświęca na pracę w ogrodzie.

Anna Żygało (Śródmieście)

Członkini Rady Dzielnicy Śródmieście, dietetyczka kliniczna. Swoje doświadczenie nabyła w studenckich organizacjach takich jak Komisja ds. Promocji i Rozwoju czy w Wydziałowym Samorządzie Studenckim Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu. Prywatnie uwielbia podróżować i ma papużkę falistą.

Kamil Żbikowski (Centrum Południe)

Radny Miasta Zabrze kadencji 2018-2024. Przewodniczący Klubu Radnych Lepsze Zabrze. Wiceprzewodniczący Komisji Ekologii i członek Komisji Budżetu i Inwestycji. W latach 2018-2023 również członek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Członek Rady Dzielnicy Centrum Południe dwóch kadencji (obecnie wiceprzewodniczący Zarządu Dzielnicy). Autor i przedstawiciel pierwszej w Zabrzu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, następnie wielokrotnie w tej samej roli w różnych ważnych tematach. Główny inicjator powstania w Zabrzu budżetu obywatelskiego oraz promotor tej i innych form partycypacji społecznej. Autor i współautor największej liczby wniosków do Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego (Obywatelskiego), w tym kilku zwycięskich, specjalizujący się w tematyce doświetlenia przejść dla pieszych, rozwiązań rowerowych i drogowych, a także sprzętu do pierwszej pomocy. Jeden z najaktywniejszych zabrzańskich radnych.