Kim jest Kamil Żbikowski
Rodowity zabrzanin. Założyciel ruchu miejskiego Lepsze Zabrze oraz aktywny, bezpartyjny radny miasta.
Chce zarządzać Zabrzem na miarę XXI wieku.
Posiada żelazne zasady etyczne i silną determinację, aby skupić się na realnych problemach i wyzwaniach Zabrza.
Pracuje na rzecz miasta jako radny
Radny miasta Zabrze. W kadencji 2018-2024 Wiceprzewodniczący Komisji Ekologii i członek Komisji Budżetu i Inwestycji. W latach 2018-2023 również członek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Piastuje funkcję radnego także w obecnej kadencji 2024-2028.
Członek Rady Dzielnicy Centrum Południe dwóch kadencji (obecnie wiceprzewodniczący Zarządu Dzielnicy).
Autor licznych i różnorodnych tematycznie interpelacji, zapytań, projektów uchwał i petycji:
- Autor i przedstawiciel pierwszej w Zabrzu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
- Główny inicjator powstania w Zabrzu budżetu obywatelskiego oraz promotor innych form partycypacji społecznej.
- Autor i współautor największej liczby wniosków do Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego (Obywatelskiego).
Zmienia Zabrze na lepsze
Dzięki jego inicjatywie w Zabrzu zrealizowano wiele inwestycji, które podniosły komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców naszego miasta:
- doświetlenie przejść dla pieszych,
- ścieżki rowerowe,
- rozwiązania komunikacyjne,
- sprzęt do pierwszej pomocy.
Dba o lokalną społeczność
Od wielu lat aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej. Lider wielu nieformalnych inicjatyw w Zabrzu i na Śląsku:
- Główny założyciel i pierwszy prezes stowarzyszeń Lepsze Zabrze oraz Ratujemy Zabrzańskie Zabytki.
- Współzałożyciel i członek Zabrzańskiego Alarmu Smogowego, Katowickiego Alarmu Smogowego oraz Polskiego Alarmu Smogowego.
- Pomysłodawca koncepcji Rowerowej Średnicówki oraz Śląskiego Szlaku Wież Ciśnień.
- Główny inicjator i promotor zabrzańskiej Jadłodzielni w Kościele św. Józefa w Zabrzu.
Wolontariusz w Szlachetnej Paczce i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
Posiada szerokie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe
Jego wykształcenie daje mu wszelkie potrzebne kompetencje, żeby nowocześnie i sprawnie zarządzać miastem:
- Magister prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (seminarzysta z zakresu prawa gospodarczego i handlowego).
- Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach (specjalność Finanse i inwestycje).
- Studiował również historię oraz politologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UŚ.
- Aktywnie działał w studenckim ruchu naukowym, pełniąc funkcje przewodniczącego dwóch kół naukowych czy redaktora naczelnego czasopisma naukowego w tematyce prawa gospodarczego i handlowego.
- Pasjonat historii i geografii, również lokalnej. Interesuje się dobrymi praktykami zarządzania miastami.
Wykonuje zawód project managera, kierując międzynarodowymi projektami w globalnej firmie. Posiada certyfikaty PMI-PMP, PMI-CAPM, CAE, FCE oraz ITIL v3.
W pracy biegle posługuje się na co dzień językiem angielskim, hiszpańskim i polskim. Prowadzi też w swojej firmie lekcje języka polskiego dla obcokrajowców oraz języka hiszpańskiego.
Odwiedź Kamila na Facebooku
Nie cierpię sytuacji, w których powinienem powiedzieć "A nie mówiłem?". Wczoraj wraz z dymem pożaru w powietrze poszły niebezpieczne chemikalia, narażając nas wszystkich na wdychanie potencjalnie rakotwórczych substancji. Duża część zajętych ogniem terenów na południowym Zaborzu stanowiła składowisko odpadów. Była to jedna z wielu podobnych bomb ekologicznych na terenie Zabrza. Niecałe 2 tygodnie temu, podczas sesji Rady Miasta, zwracałem prezydentce Zabrza uwagę na to niebezpieczeństwo. Usłyszałem odpowiedź, która stała się mantrą nowych władz miasta: "Nie ma na to pieniędzy"...
W takich sprawach nie istnieje tak naprawdę problem pieniędzy, tylko braku woli politycznej. Ewidentnie nowe władze Zabrza nie rozumieją powagi problemu odpadów i jakości powietrza. Gdyby rozumiały, to moglibyśmy być już daleko dalej na drodze do jego zażegnania. Na wieloletnie zaniedbania starych władz nakłada się teraz niedoświadczenie i niewiedza nowych włodarzy, za którą - jak zawsze - musimy płacić my wszyscy, mieszkańcy Zabrza. A płacimy bardzo słono - własnym zdrowiem...
... Zobacz więcejZobacz mniej
Uwaga! 🔥 Duży pożar na Zaborzu Południu. Dym rozprzestrzenia się w stronę Śródmieścia i Zandki.
Foto: Marcin Pogorzelski
... Zobacz więcejZobacz mniej
Dziś rano gościłem na antenie Radio eM 107,6 fm 📻 Rozmowa dotyczyła nowej władzy Zabrza, sytuacji finansowej naszego miasta, faktycznych i pozorowanych oszczędności w samorządzie, a także kwestii funkcjonowania Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Teatr Nowy W Zabrzu 🎙 Zapraszam do obejrzenia nagrania wywiadu na YouTube (link w komentarzu) 🎥
Dziękuję redaktorowi Robert Passia za zaproszenie i rozmowę 🤝
... Zobacz więcejZobacz mniej
⚽️ Lukas Podolski będzie sponsorował Górnika Zabrze 🤍💙❤️
✍️🏻 Górnik podpisał kontrakt z firmą Mangal Doner x LP10, której Lukas jest współzałożycielem 🔥
Na spodenkach zawodników będzie widniało logo marki w tym sezonie 🩳
... Zobacz więcejZobacz mniej
Sobotni poranek ostatniego weekendu wakacji spędziliśmy, zbierając śmieci w Parku Pileckiego w Zabrzu 💪🧹🗑 W ramach stowarzyszenia Lepsze Zabrze codziennie staramy się czynić to miasto choć trochę lepszym 🌳🍀💝
Inicjatywa i logistyka: Maciej Śliwa - Lepsze Zabrze
Uczestniczyli: Andrzej Garus-Lepsze Zabrze, Długơsz Jagơda, Aleksandra Twardoch, Mirela Barbara Biskup, Jeden Ze Sztamy, Kasper Piechatzek, Kasia Iwańska, Maja Twardoch, Zuzanna Garus, Kamil Żbikowski - Lepsze Zabrze
... Zobacz więcejZobacz mniej
Na jutrzejszej sesji Rada Miasta zajmie się kilkoma projektami uchwał wniesionymi przez prezydentkę Zabrza, które przewidują znaczny wzrost szeregu opłat ponoszonych przez nas jako mieszkańców Zabrza, a także przez przedsiębiorców. Poza tym ma zapaść decyzja o przekazaniu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w całości samorządowi województwa śląskiego.
Przygotowałem zestawienie najważniejszych z podnoszonych opłat, obliczając o ile i do jakiego poziomu wzrosną. Dla kosztów odbioru śmieci przyjąłem skalę 5-osobowej rodziny, a dla opłat za zajęcie pasa drogowego: stoisko handlowe wielkości 10 m kwadratowych i ogródek letni o powierzchni 50 m kwadratowych - w przeliczeniu na okres 30 dni.
Będą też obniżki, tyle że nie takie, jakich byśmy sobie życzyli: z 70% do 50% kosztów kwalifikowanych zmniejszy się przyznawany najniżej zarabiającym mieszkańcom dodatek mieszkaniowy, co w szczególności dotknie osób samotnych. Prezydentka Zabrza chce także pomniejszyć o 900 000 zł tegoroczny budżet na modernizację ogrzewania (czyli walkę ze smogiem).
Urzędnicy zapewniają, że drastyczny wzrost opłaty za żłobek ma być w całości zrekompensowany przez środki z rządowego programu "Aktywnie w żłobku". W projekcie uchwały brakuje jednak instrumentów łagodzących zmianę kosztów na wypadek, gdyby rodzice z jakichś przyczyn nie uzyskali takiego dofinansowania.
Jeszcze raz wyrażam ubolewanie, że nowa władza zamiast na samej sobie chce oszczędzać przede wszystkim na mieszkańcach, w tym tych najuboższych, a także na przedsiębiorcach i jakości powietrza, którym oddychamy.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Udostępniam dzisiejszy list otwarty pracowników Teatr Nowy W Zabrzu do prezydentki Zabrza. To skandal, że jednostka miejska jest ignorowana i zmuszona do takich kroków. Czytamy w liście, że prezydentka Rupniewska nie odpowiedziała nawet na formalne pismo, mimo upływu ustawowego terminu, w którym powinna była to zrobić.
Praktyka ignorowania oficjalnej korespondencji od lat była bolączką i wstydem władz tego miasta. Jeżeli nowa władza od kilku miesięcy nie potrafi naprawić nawet tego, a do tego zaczyna ignorować własne instytucje, to z czym chce sobie poradzić? Mam nadzieję, że władze i pracownicy Teatru Nowego usłyszą odpowiedzi na zadane pytania oraz słowo "przepraszam".
"Zabrze, dn. 24.08.2024 r.
List otwarty do Pani Prezydentki Miasta Zabrze Agnieszka Rupniewska - Prezydentka Zabrza
My, pracownicy Teatru Nowego w Zabrzu pragniemy wyrazić swoje najwyższe zaniepokojenie sytuacją, w jakiej znalazła się nasza instytucja. Od dłuższego czasu spotykamy się z brakiem informacji dotyczącej dalszej działalności naszego Teatru. Próbowaliśmy komunikować się z Panią Prezydentką oraz jej współpracownikami różnymi drogami, ale niestety bezskutecznie. Pragniemy nadmienić, że również nasze oficjalne pismo pozostało bez reakcji w określonym administracyjnie terminie.
W wyniku tego zdecydowaliśmy się opublikować ten list z pytaniami, które są kluczowe dla naszej dalszej egzystencji. Liczymy, że otrzymamy wyczerpujące odpowiedzi odnośnie zamierzeń Urzędu Miasta wobec Teatru Nowego.
Bardzo prosimy o ustosunkowanie się do poniższych punktów:
1. Czy jest rozważana przez Miasto Zabrze likwidacja Teatru Nowego w Zabrzu?
2. Czy istnieją plany przekształcenia Teatru Nowego w teatr impresaryjny?
3. Czy zgodne z prawdą są dochodzące do nas informacje o oddaniu organizacji festiwalu „Rzeczywistość przedstawiona” innej instytucji, w tym również poza Zabrzem?
4. Czy p.o. dyrektora Beata Dąbrowiecka zostanie powołana na stanowisko dyrektora naczelnego z dniem 1.09.2024 r., biorąc pod uwagę, że wygrała 24.04.2024 r. oficjalny konkurs na to stanowisko? Pismo w tej sprawie wysłaliśmy do Urzędu Miasta 19.07.2024 r., do dzisiaj nie doczekawszy się odpowiedzi.
5. W związku z tym chcemy również dowiedzieć się, dlaczego nasze zapytania pozostają bez odpowiedzi i dlaczego nie jesteśmy jasno informowani przez Urząd Miasta o podejmowanych wobec nas decyzjach?
6. Dlaczego odmawia Pani spotkania z nami, mimo wielokrotnych propozycji wysuwanych przez pracowników Teatru?
7. Z czego wynika niezmiernie niepokojący nas brak chęci dialogu, brak przepływu informacji, a także długotrwałe trzymanie nas w niepewności co do przyszłości instytucji i pracowników?
8. Otrzymaliśmy również informację, że rozważana jest finansowa pomoc, która pozwoli Teatrowi przetrwać do grudnia 2024 r. Czy jest to prawdziwa informacja?
9. Czy Urząd Miasta w jakikolwiek sposób rozważa objęcie współfinansowania naszego Teatru przez Urząd Marszałkowski lub Ministerstwo Kultury? Sądzimy, że tego typu wsparcie mogłoby pomóc w naszej obecnej sytuacji.
Bardzo liczymy na to, że w końcu otrzymamy odpowiedzi na przedstawione wyżej pytania. Czekają na to nie tylko pracownicy Teatru Nowego, ale również rzesze widzów, sympatyków i miłośników naszego Teatru. Mamy świadomość, że od 65 lat jesteśmy ważnym miejscem na mapie Zabrza i Śląska. Prowadzimy szereg działań dla różnych grup społecznych lokalnej społeczności – od dzieci i ich rodziców, przez zainteresowanych kulturą mieszkańców, po kibiców utożsamiających się z Zabrzem. Również dla nich prosimy o poważne podejście do trapiących nas problemów. Spotykamy się z lawiną pytań od zaniepokojonych zabrzan, co dalej z "ich teatrem". A my nie wiemy, co odpowiedzieć.
Z ufnością patrzymy na możliwość rozwiązania tej sytuacji w sposób satysfakcjonujący wszystkich, ale przede wszystkim potrzebna nam jest do tego pełna transparentność i dialog.
Z poważaniem, Dyrekcja i Pracownicy Teatr Nowy W Zabrzu"
... Zobacz więcejZobacz mniej
Plany przekazania Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu województwu śląskiemu były wczoraj tematem reportażu TVS News. Wypowiedziałem swoje zdanie, że nie jest to dobra decyzja, gdyż instytucja ta niedawno zakończyła wielkie projekty inwestycyjne, które pochłonęły ogrom miejskich środków, a teraz stanowią majątek o dużej wartości.
W skład Muzeum wchodzą takie obiekty, jak Zabytkowa Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza, Strefa Carnall, Park 12C czy świeżo zrewitalizowana Wieża Ciśnień - Carboneum. To majątek o wartości liczonej co najmniej w setkach mln złotych, który powstał i został rozbudowany w znacznej mierze ze środków miasta Zabrze w ciągu ostatnich 20 lat.
Co prawda jako podmiot współprowadzący muzeum miasto od lat dotowało jego działalność i "pozbycie się" go spowoduje pewną ulgę w miejskim budżecie. Dotacje do działalności były jednak tylko nikłym ułamkiem dotacji celowych na rewitalizację czy rozbudowę obiektów, która w zasadzie została już ukończona. Oddanie gigantycznego majątku w celu uniknięcia dalszych rokrocznych kosztów dotacji podmiotowych (na bieżącą działalność) można porównać do oddania (za darmo!) domu mieszkalnego tylko w celu uniknięcia dalszych wydatków na prąd...
Muzeum, a w zasadzie jego obiekty, są symbolami i wizytówkami Zabrza. Oddanie tego majątku w ręce województwa najprawdopodobniej spowoduje odcięcie dalszego rozwoju strategii miasta turystyki poprzemysłowej. Uważam, że na tym etapie (kiedy przy znacznym wysiłku finansowym i organizacyjnym ukończono już flagowe obiekty tej strategii), jest to ogromny błąd i marnowanie historycznej szansy.
Zamiast "pozbywać się" MGW Zabrze powinno na kanwie jego potencjału w końcu zająć się pobudzaniem rozwoju lokalnej branży HoReCa, czyli hoteli i przedsiębiorstw gastronomicznych, co przyniosłoby wielostronne korzyści lokalnej gospodarce i zwiększyłoby dochody miasta z podatków i opłat, a przy tym ożywiło przestrzenie centralne w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego to kolejna jednostka kultury w Zabrzu, której nowe władze najwyraźniej chcą się w taki czy inny sposób pozbyć. Na pytanie "co w zamian?" nadal nie znamy odpowiedzi. Wszystko to wygląda na #zwijaniemiasta #Zabrze.
https://youtu.be/cZcM6sWhua8/…
Materiał video przygotowała red. Karolina Komada.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Prezydentka Zabrza zamierza przekazać w całości samorządowi województwa śląskiego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które do tej pory w połowie było w gestii naszego miasta. Od 1 stycznia 2025 r. MGW ma być w całości własnością województwa, a więc o jego funkcjonowaniu i przyszłości mają decydować władze wojewódzkie w Katowicach. Taki projekt uchwały nowa prezydentka przesłała właśnie do Rady Miasta.
Nie ma informacji, czy i w jakim zakresie zbycie udziałów Zabrza w MGW będzie wiązało się z jakąkolwiek zapłatą. Niedawno Zabrze nieodpłatnie pozbyło się na rzecz Katowic udziałów w Tramwajach Śląskich, co rodzi przypuszczenia, że i tym razem będzie "za darmo" albo w najlepszym wypadku "za symboliczną złotówkę".
W majątku Muzeum znajdują się takie obiekty, jak Zabytkowa Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza, Park 12C czy świeżo zrewitalizowana Wieża Ciśnień - Carboneum. To majątek o wartości liczonej co najmniej w setkach mln złotych, który powstał i został rozbudowany w znacznej mierze ze środków miasta Zabrze w ciągu ostatnich 20 lat.
Co prawda jako podmiot współprowadzący muzeum miasto od lat dotowało jego działalność i "pozbycie się" go spowoduje pewną ulgę w miejskim budżecie. Dotacje do działalności były jednak tylko nikłym ułamkiem dotacji celowych na rewitalizację czy rozbudowę obiektów, która w zasadzie została już ukończona. Oddanie gigantycznego majątku w celu uniknięcia dalszych rokrocznych kosztów dotacji podmiotowych (na bieżącą działalność) można porównać do oddania (za darmo!) domu mieszkalnego tylko w celu uniknięcia dalszych wydatków na prąd...
Muzeum, a w zasadzie jego obiekty, są symbolami i wizytówkami Zabrza. Oddanie tego majątku w ręce województwa najprawdopodobniej spowoduje odcięcie dalszego rozwoju strategii miasta turystyki poprzemysłowej. Uważam, że na tym etapie (kiedy przy znacznym wysiłku finansowym i organizacyjnym ukończono już flagowe obiekty tej strategii), jest to ogromny błąd i marnowanie historycznej szansy.
Zamiast "pozbywać się" MGW Zabrze powinno na kanwie jego potencjału w końcu zająć się pobudzaniem rozwoju lokalnej branży HoReCa, czyli hoteli i przedsiębiorstw gastronomicznych, co przyniosłoby wielostronne korzyści lokalnej gospodarce i zwiększyłoby dochody miasta z podatków i opłat, a przy tym ożywiło przestrzenie centralne w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego to kolejna jednostka kultury w Zabrzu, której nowe władze najwyraźniej chcą się w taki czy inny sposób pozbyć. Na pytanie "co w zamian?" nadal nie znamy odpowiedzi. Wszystko to wygląda na #zwijaniemiasta #Zabrze.
Zdjęcie - Wikipedia, Andrzej Otrębski (CC BY-SA 3.0)
... Zobacz więcejZobacz mniej
To już ten etap, że mój urodzinowy tort zaczyna wyglądać jak sen piromana 🎂🧨🍾 ... Zobacz więcejZobacz mniej
Weź udział w konsultacjach! ✍️
Miasto Zabrze przygotowuje się do konkursu, w którym można uzyskać do 80 mln złotych w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Projekt ma charakter kompleksowy i wielotematyczny, dlatego ważne jest pełne zaangażowanie społeczności lokalnej.
Chcielibyśmy ująć w projekcie typy działań wskazane przez mieszkańców, dlatego zapraszamy Państwa do wypełnienia ankiety (LINK W KOMENTARZU) i wytypowania obszarów, które są ważne z punktu widzenia osób mieszkających w naszym mieście.
Celami szczegółowymi Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju są:
• Promowanie wzrostu gospodarczego i dialogu społecznego, zmniejszanie bezrobocia (wśród młodzieży).
• Zarządzanie migracją i wspieranie integracji. Wzrost bezpieczeństwa publicznego i ochrony.
• Ochrona środowiska i klimatu.
• Wzmocnienie systemów społecznych.
• Zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość.
• Rozwój potencjału instytucjonalnego i współpraca bilateralna.
Zapraszamy serdecznie do wypełnienia ankiety i bardzo dziękujemy za pomoc, współpracę i wyrażenie swojej opinii.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Niedobrze, że o potencjalnym bankructwie zabrzańskiego samorządu mówi się coraz poważniej i coraz szerzej. Oznaczałoby to likwidację miasta i podział jego terytorium między sąsiednie gminy. Pięć lat temu spotkało to już gminę Ostrowice w województwie zachodniopomorskim. Ale byłoby to bez precedensu wobec miasta na prawach powiatu. Naszego miasta...
Wiele osób zdawało sobie sprawę z powagi sytuacji, dla mnie rownież było to jasne, ale jednocześnie wiedziałem, że Zabrze potrzebuje w ratuszu kogoś więcej niż "syndyka masy upadłościowej", który jedynie lawirowałby pomiędzy cięciami budżetowymi i zwolnieniami pracowników samorządowych, skupiając się na stronie wydatkowej finansów miasta, co tak naprawdę tylko odroczyłoby ten straszny scenariusz o kilka miesięcy, góra kilka lat.
Zabrze potrzebowało od pierwszych dni po wyborach i nadal pilnie potrzebuje sprawnego reformatora, a nie bezradnego likwidatora. Potrzebowało i potrzebuje odważnych decyzji dotyczących przede wszystkim dochodów samorządu, i bynajmniej nie chodzi tu o podwyżki czynszów, podatków czy opłat za podstawowe usługi komunalne, bo te i tak są wysokie. Chodzi o mądrą gospodarkę majątkiem gminy, w tym miejskimi nieruchomościami, szczególnie tam, gdzie mogą one stanowić bodziec do wytwarzania i gwarantowania miastu dalszych stałych dochodów wynikających z rozwoju na nich działalności gospodarczej. Do tej pory - a mija już czwarty miesiąc urzędowania nowych władz - ani radni, ani mieszkańcy nie poznali żadnej spójnej strategii w tym zakresie!
Tymczasem to, co widzimy w Zabrzu, to niezrozumiałe i na dłuższą metę przeciwskuteczne próby "odcinania sobie kończyn" poprzez masowe zwolnienia, reorganizacje skutkujące chaosem kompetencyjnym i zakresami zadań typu "mydło i powidło", przenoszenie przetrzebionych specjalistów ze strategicznych zadań na prozaiczne lecz czasochłonne obowiązki, wygaszanie instytucji kultury oraz przerzucanie wszelkich kosztów na mieszkańców, a przy tym "pudrowanie gangreny" przez fasadowe zmiany "na swoich" w miejskich spółkach i jednostkach oraz rozwój własnych wynagrodzeń i apanaży przez czołowych włodarzy. Źle przemyślane i jeszcze gorzej zakomunikowane ruchy nowej władzy wytworzyły bardzo złą atmosferę, której gęstość czuć nie tylko w urzędzie i jednostkach, ale coraz wyraźniej wśród ogółu mieszkańców i związanych z naszym miastem przedsiębiorców. Nie muszę chyba tłumaczyć, że odstraszanie ekspertów, inwestorów i zwykłych podatników to równia pochyła, która spotęguje spadek demograficzny i upadek finansowy.
W kampanii wyborczej i przez długie lata powtarzałem: Zabrze pilnie potrzebuje zmian. Ale miasto nie ma czasu na "próby", "wydaje nam się", "dajcie nam szansę" ani "nową władzę w starym stylu"! Zabrze stanęło nad urwiskiem, więc nie może pobiec przed siebie, bo runie na dno. Nie może też po prostu się zatrzymać i załamać rąk. Musi zacząć ostrożnie acz szybko zasypywać to urwisko albo budować nad nim most. Same oszczędności pozwolą jedynie nie kopać głębszej przepaści, ale do jej wypełnienia stabilnym gruntem albo zabezpieczenia trwałą "kładką" potrzeba zadbać o dochody samorządu, ułatwić rozwój gospodarczy i nie odbierać mieszkańcom kolejnych powodów, które jeszcze utrzymują ich w przekonaniu, że warto tu żyć. Wtedy będzie szansa na bezpieczne przejście tego urwiska, które niestety coraz wyraźniej widać przed nami.
_____
Link do artykułu ze zdjęcia - w komentarzu.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Nauczycielka z III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu walczy z nowotworem. Pomóżmy! 💝
... Zobacz więcejZobacz mniej
Pomóż Klaudii Wygrać Walkę z Rakiem Piersi
Cześć, nazywam się Klaudia i jestem nauczycielką informatyki oraz matematyki. Przez całe życie z pasją pracuję z młodzieżą, ale również realizuję się w malarstwie, rękodziele i ogrodni...
Teatr na zakręcie 🎭 czyli kultura w odwrocie w "nowym" Zabrzu.
W toku trwających masowych zwolnień w jednostkach miejskich w Zabrzu, uzasadnianych hasłem "bo nie ma pieniędzy", oberwało się również Teatrowi Nowemu, gdzie zaplanowano pozbycie się 25% składu aktorskiego i szeregu pracowników obsługi, a na tym ponoć ma się nie skończyć. Nowa władza Zabrza chce także "wygasić" renomowany Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona", który od ponad 20 lat co roku ściągał do naszego miasta czołowych twórców i wierną widownię. Integrował też zabrzańskich koneserów kultury wysokiej, w tym zakochanych w teatrze studentów i młodzież szkół średnich.
Nowa dyrektor Teatru Nowego, mimo wygranego konkursu i zdecydowanego wsparcia ze strony załogi tej instytucji, od miesięcy czeka na oficjalną nominację ze strony prezydent Zabrza. Teatr nie miał zapewnionych środków na dotrwanie do końca roku, a pracownicy wciąż nie wiedzą, co czeka ich od września, kiedy powinien rozpocząć się nowy sezon artystyczny.
Mniej wtajemniczonym w zagadnienia rozwoju społecznego i gospodarczego może się wydawać, że najłatwiej oszczędza się na kulturze. To jednak bardzo krótkowzroczne, a w dłuższej perspektywie zupełnie błędne podejście. Lokalna oferta kulturalna wspiera nie tylko edukację, jakość życia i poczucie tożsamości, ale także jest kluczowa dla rozwoju wielu sektorów gospodarki oraz całego rynku pracy. Niestety nowe władze zdają się brnąć w decyzje, które odsłaniają niezrozumienie przez nie tych uwarunkowań i długofalowych konsekwencji.
Dokąd ma to nas zaprowadzić? Wizja "nowego" - jeżeli taka w ogóle istnieje w decydenckich głowach - jest wciąż wielką tajemnicą.
PS. Skoro władze miasta całą swoją uwagę skupiają na cięciach wydatków i zatrudnienia, to szkoda, że zapominają o tym przy nominacjach do rad nadzorczych spółek komunalnych. Skoro na nic nie ma pieniędzy, to wydawałoby się jasne, że nie ma ich również na nadmiarowe stanowiska i więcej niż trzyosobowe składy rad nadzorczych. Skoro kierownictwo urzędu miejskiego jest tak pochłonięte "ratowaniem" finansów Zabrza, to zakładam, że nie ma czasu na pełnienie dodatkowych odpłatnych funkcji w radach nadzorczych w Zabrzu, Częstochowie czy Rybniku. Tymczasem nowi włodarze naszego miasta są chyba tak pochłonięci oszczędzaniem na mieszkańcach Zabrza i pracownikach samorządu, że zapominają oszczędzać na sobie.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Przykre, że niektórzy tak szybko zapominają, co mówili jeszcze kilka miesięcy wcześniej... Załączona koncepcja nowych władz miasta jest de facto przypudrowaną wersją studium forsowanego za poprzednich rządów. "Pas buforowy" wzdłuż działek o takiej szerokości to jakiś żart.👉Inwestor złożył nowy wniosek na inwestycję przemysłową na hałdzie, a władze (mimo zmiany) nadal pozostają bierne...
👽Chyba wszyscy czujemy, że nie zrobiono nic znaczącego, co przyczyniło by się do jak najszybszego uchwalenia planu na hałdzie.
A przecież było to powiedziane na spotkaniu.... aby bez zmiany studium uchwalić plan po stronie zachodniej, a ustalać z mieszkańcami i ROD dalej, jakie są oczekiwania, a jakie możliwości w zakresie zagospodarowania obszaru na wschód od ul. Tarnogórskiej.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Jeszcze tylko 1 dzień!
Tyle czasu zostało, żeby złożyć opinię o planie zagospodarowania przestrzennego Biskupic od ulicy Hagera do Drzymały. Plan zakłada stworzenie tam strefy przemysłowej.
Wielu mieszkańców dzielnicy obawia się o brak zachowania terenów zielonych, rekreacyjnych oraz sportowych na tym obszarze. Rada Dzielnicy Biskupice także negatywnie zaopiniowała zaproponowany plan i opracowała własną propozycję.
Przypominamy, że zaopiniować plan może każda osoba mieszkająca w Zabrzu. Wystarczy do 10 lipca uzupełnić i złożyć ankietę, która dostępna jest tutaj:
👉
Ankietę można oddać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zabrzu w Biurze Planowania Przestrzennego przy ulicy Piastowskiej 11, pok. 1-3 (1 piętro) w godz. 7.30 – 15.30.
Ankietę możesz także wysłać mailem na adres:
📧 sekretariat_bpp@um.zabrze.pl
Mamy nadzieję, że miasto weźmie pod uwagę głos mieszkańców Biskupic i zaproponuje plan, który zyska ich akceptację.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Dziś Międzynarodowy Dzień Czekolady 🍫 Oczywiście świętuję 😋 Jaka jest Wasza ulubiona czekolada lub wyrób z czekoladą? 🍩🍪🍰
Jeśli nie macie nic do świętowania pod ręką, to zachęcam Was do odwiedzenia zabrzańskich cukierni, kawiarni lub lodziarni 🎂🍬🍭
Lepsze Zabrze
... Zobacz więcejZobacz mniej
Ostatnie trzy miesiące były dla mnie ogromną lekcją o ludziach - ich motywacjach, trwałości zasad, zmienności postaw, prawdo- i nieprawdomówności. Na kilku osobach się bardzo zawiodłem. Na szczęście tylko na kilku. Jestem niebywale wdzięczny, że w stowarzyszeniu Lepsze Zabrze pozostało kilkadziesiąt zupełnie innych, dla których zasady, zaufanie, lojalność i szczerość są ważne. Lepsze Zabrze pozostaje sobą i zarazem największym zabrzańskim niezależnym ruchem miejskim ❤Szanowni Zabrzanie i Zabrzanki,
W kwietniu, dzięki wieloletniej pracy społecznej naszych członków i członkiń, dobrze przygotowanemu programowi i wielkiemu wsparciu wielu spośród Was, osiągnęliśmy wyborczy sukces jako Komitet Wyborczy Wyborców Lepsze Zabrze Kamila Żbikowskiego.
Ponad osiem tysięcy osób zagłosowało na naszych kandydatów i kandydatki do Rady Miasta. Ponad dziesięć tysięcy osób wsparło naszego kandydata na prezydenta, Kamila Żbikowskiego.
Po wyborach podjęliśmy rozmowy ze zwycięskim komitetem skupionym wokół nowej prezydentki Zabrza. Nie zakończyły się one powstaniem koalicji. W międzyczasie część radnych wybranych z list Lepszego Zabrza podjęła rozmowy z nową prezydentką za plecami naszego lidera Kamila Żbikowskiego i przy całkowitym pominięciu zdania członków i członkiń naszego stowarzyszenia. Odmówili oni propozycji utworzenia klubu radnych o nazwie „Lepsze Zabrze”, tworząc swój własny klub.
Dlatego oświadczamy, że klub radnych „Przyjazne Zabrze” powstał bez wiedzy i poparcia stowarzyszenia Lepsze Zabrze, wbrew stanowisku zarządu stowarzyszenia oraz bez wiedzy Kamila Żbikowskiego, naszego lidera.
Radni należący do tego klubu z nieznanych nam powodów nie czują się w obowiązku wyjaśnić reszcie stowarzyszenia swoich działań. Ze smutkiem odbieramy ich działania jako realizację partykularnych, politycznych interesów. Jest nam przykro, że tak szybko zapomnieli, iż piastują swe funkcje dzięki pracy społeczników i społeczniczek, osób członkowskich i sympatyzujących z Lepszym Zabrzem.
Jednocześnie informujemy, że naszym reprezentantem w Radzie Miasta jest Kamil Żbikowski. I wraz z nim zapraszamy Państwa do współpracy w ramach naszego stowarzyszenia. Tak, jak czynimy to od dziesięciu lat, dalej zmieniajmy nasze miasto na Lepsze Zabrze.
Zarząd Stowarzyszenia Lepsze Zabrze
... Zobacz więcejZobacz mniej
Niedawno zrewitalizowany Park Hutniczy z dużym wodnym placem zabaw i innymi atrakcjami to świetne miejsce na przetrwanie upałów ☀️ Dodatkowo można schłodzić się dostępnymi tam lodami od Lody Włoskie i Rzemieślnicze. 🍦 To jedna z trzech lokalizacji tej zabrzańskiej lodziarni - pozostałe znajdują się przy wodnym placu zabaw na Osiedlu Janek oraz na Zaborzu 📍 ... Zobacz więcejZobacz mniej
Z Urzędu Miejskiego w Zabrzu docierają niepokojące informacje o masowych zwolnieniach pracowników samorządowych. Bez uprzedzenia zatrudnienie tracą osoby, które rzetelnie wykonywały swoją pracę za niezbyt wygórowane pieniądze. Nie dziwię się, że wiele osób czuje się oszukanych przez nową władzę, bo nie takie były obietnice.
Nie widzę natomiast realnych oszczędności w apanażach władzy i uposażeniach na politycznych stanowiskach w urzędzie, na których po ostatnich zmianach w większości zasiadają osoby o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym rozmijającym się z formalnymi obowiązkami.
Wyznaję zasadę, że kapitan powinien schodzić z okrętu ostatni, a oszczędności zaczynać od siebie samego. W zabrzańskim ratuszu widać inne podejście i pod tym względem najwyraźniej niewiele się zmieniło w wyniku ostatnich wyborów.
#zabrze #praca #zwolnienia #urząd #silesia
... Zobacz więcejZobacz mniej
Rada Dzielnicy Centrum Południe zaprasza serdecznie na Festyn Rodzinny organizowany w Parku Kościuszki w Zabrzu przy Domu Harcerza. W sobotę 15 czerwca, start o godzinie 13:00, w programie przewidujemy między innymi:
- zabawy i animacje dla dzieci,
- fotobudka,
- bańki XXL,
- malowanie buzi, tatuaże, warkoczyki,
- wata cukrowa dla wszystkich,
- przejażdżki na kucykach dla najmłodszych,
- dmuchańce,
- wspólna zumba i pokaz tańca,
- wspólna gimnastyka,
- pokaz pierwszej pomocy,
- warsztaty, profilaktyka zdrowotna
- pokaz astronomiczny
i inne.
Wstęp bezpłatny, zapraszamy wszystkich mieszkańców Zabrza na wspólne świętowanie.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Obywatelski obowiązek spełniony 🗳 A Wy już zagłosowaliście? Pamiętajmy, że decyzje podejmowane w naszym imieniu przez naszych reprezentantów w Parlamencie Europejskim wybranych w dzisiejszych wyborach mogą dotyczyć nas w podobnym stopniu, jak te uchwalane w Sejmie albo na szczeblu samorządu.
Lepsza Europa 🇪🇺 Lepsza Polska 🇵🇱 Lepsze Zabrze 🇦🇲
... Zobacz więcejZobacz mniej
Śląskie Święto Rowerzysty 2024 już 23 czerwca! 🚴🏽🚴♀️🚴♂️ Uczestnicy przejadą z Katowic do Gliwic między innymi przez Zabrze. Zachęcam do wzięcia udziału!
Link do wydarzenia w komentarzu.
... Zobacz więcejZobacz mniej
🌟 Wiceprezydentem Zabrza został dr inż. Rafał Grygiel 👏 W jego miejsce mandat radnego miasta obejmie Paweł Front ⭐️
💼 Rafał to doktor nauk technicznych w dziedzinie automatyki i robotyki, wykładowca akademicki, radny miasta, doświadczony działacz społeczny, wieloletni radny i przewodniczący rady dzielnicy Osiedle Tadeusza Kotarbińskiego, mąż, ojciec dwójki synów. Członek zarządu stowarzyszenia Lepsze Zabrze, koordynator i współtwórca programu wyborczego naszego komitetu.
⚽️ Paweł to radny i przewodniczący dzielnicy Osiedle Mikołaja Kopernika od trzech kadencji. Członek naszego stowarzyszenia. Prywatnie pasjonat wszelkiej aktywności fizycznej, organizator amatorskich turniejów piłkarskich, wierny kibic Górnika Zabrze oraz szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci.
... Zobacz więcejZobacz mniej
20 lat Polski w Unii Europejskiej ⭐️ Dwie dekady temu o północy z 30 kwietnia na 1 maja świętowałem ten historyczny moment na gliwickim Kąpielisku Leśnym, gdzie koncertował Zabrzański Chór Młodzieżowy "Resonans con tutti" im. N.G. Kroczka, wykonując utwór "Carmina Burana" Carla Orffa 🎼 ... Zobacz więcejZobacz mniej
W dniach 7 i 21 kwietnia wybraliśmy nowe władze miasta Zabrze. Gratuluję zwycięstwa nowej prezydent miasta Agnieszka Rupniewska oraz wszystkim radnym nadchodzącej kadencji! Życzę nowym władzom powodzenia, bo po prostu dobrze życzę temu miastu.
Sam będę radnym miasta Zabrze. Pozostaję również radnym dzielnicy Centrum Południe. Jeszcze raz dziękuję za każdy z oddanych na mnie głosów: 10 485 na prezydenta Zabrza oraz 1 261 na radnego.
... Zobacz więcejZobacz mniej
Drodzy Wyborcy! Nie mam dla Was prostej recepty ani prostej odpowiedzi. Demokracja bywa sztuką podejmowania bardzo trudnych wyborów, czasami między opcjami bardzo nam odległymi. Prostym wyborem było Lepsze Zabrze, za które mogłem ręczyć całym sobą. Jednak tym razem nie mamy już możliwości pójść drogą zaplanowaną przeze mnie i moich współpracowników. Nie wiem, na ile pozostałe do wyboru dwie alternatywy dadzą nam wszystkim szansę na LEPSZE miasto. Musicie to ocenić sami.
Podkreślam tylko, że wszystkie moje dotychczas publikowane treści są aktualne i z niczego się nie wycofuję. Zaznaczam też, iż nie zamierzam w tej kadencji zajmować funkcji poza Radą Miasta Zabrze, do której zostałem przez Was wybrany. Zgodnie z moimi zasadami nadal nie będę też podejmował żadnych odpłatnych stanowisk w jednostkach miasta Zabrze, co będzie można zweryfikować w moich corocznych oświadczeniach majątkowych.
Życzę powodzenia nam wszystkim w Zabrzu! Do zobaczenia w niedzielę przy urnach! 🗳
... Zobacz więcejZobacz mniej
Okazało się, że razem z Lukas Podolski #LP10 korzystamy z usług tego samego fryzjera w Zabrzu przy ul. Cieszyńskiej (Salon Fryzjerski Roxanna). Dzisiaj miałem przyjemność spotkać się z Lukasem i naszym fryzjerem Krzysztofem. Z Poldim wymieniliśmy się koszulkami 😉
Mam do Lukasa ogromny szacunek, za to, że zechciał spędzić ostatnie lata kariery w ukochanym klubie i - tak jak od wielu lat zapowiadał - dołączył do Górnika Zabrze jako zawodnik i dobry duch drużyny.
Obecność mistrza świata Lukasa Podolskiego w Górniku Zabrze stwarza kapitalne możliwości nie tylko dla podniesienia poziomu sportowego pierwszej drużyny, co widać po tegorocznych wynikach, ale także dla pełnego wykorzystania potencjału gwiazdy futbolu do odbudowywania krajowej i europejskiej marki Górnika Zabrze oraz dla polepszenia warunków i efektów szkolenia piłkarskiej młodzieży w Zabrzu w ramach Akademii Górnika Zabrze i szkółek przy mniejszych zabrzańskich klubach.
Uważam, że trzeba w jak największym stopniu wykorzystać zaangażowanie Lukasa Podolskiego w budowanie wielkiej przyszłości Górnika i rozwoju sportu zawodowego, młodzieżowego i amatorskiego w Zabrzu. Mam nadzieję, że Lukas będzie najlepszym ambasadorem Górnika Zabrze i zabrzańskiego sportu, a niezależny od władz miasta klub z jego pomocą rozwinie się, dając satysfakcję zarówno kibicom, jak i mieszkańcom Zabrza.
W moim programie #NajlepszyProgramDlaZabrza zawarłem niezwykle istotny rozdział #LepszySport, którego założenia są zbieżne z wizją Lukasa Podolskiego. Odpowiednie prowadzenie i zarządzanie sportem stanowią ważne elementy mojej wizji miasta.
#Górnik #Zabrze #GórnikZabrze #miasto #piłka #piłkanożna #futbol #LukasPodolski
... Zobacz więcejZobacz mniej
Jadłodzielnia Zabrze w Kościele św. Józefa w Zabrzu. Rano chlebek z piekarni Markus Mariusz Mocarski. Po południu porcje obiadowe od anonimowego darczyńcy.
#jadłodzielnia #zabrze
... Zobacz więcejZobacz mniej
Cieszę się, że udało mi się zawrzeć porozumienie programowe również z Agnieszka Rupniewska - kandydatka na Prezydenta Zabrza.
Niezależnie od wyniku niedzielnej drugiej tury wyborów zależy mi, żeby choć część programu wyborczego ruchu Lepsze Zabrze została zrealizowana w ciągu najbliższych 5 lat. Stąd chęć podpisania takich porozumień z obiema kandydatkami.
W niedzielę 21 kwietnia idźmy na wybory, w których możemy wybrać nową prezydent Zabrza 🗳
... Zobacz więcejZobacz mniej