OKRĘG 4

Nasi kandydaci na radnych miasta

Kamil Żbikowski

Od ponad 33 lat mieszkaniec dzielnicy Centrum Południe. Wcześniej od urodzenia na Osiedlu Barbary. Radny Miasta Zabrze, Przewodniczący Klubu Radnych Lepsze Zabrze, Wiceprzewodniczący Komisji Ekologii, Radny Dzielnicy i Wiceprzewodniczący Zarządu Dzielnicy Centrum Południe, Prezes Stowarzyszenia Lepsze Zabrza w latach 2015-2023, koordynator wojewódzki stowarzyszenia Energia Miast.

Z wykształcenia prawnik i finansista. Zawodowo zarządza międzynarodowymi projektami w globalnej firmie informatycznej. Zainicjował budżet obywatelski w Zabrzu, złożył 50 projektów do BO oraz ponad 200 interpelacji i zapytań radnego, a także wiele projektów uchwał i petycji. Jest autorem koncepcji Rowerowej Średnicówki czy Śląskiego Szlaku Wież Ciśnień. Doprowadził do doświetlenia przejść dla pieszych i dostosowania szeregu miejsc do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Doprowadził stowarzyszenie Lepsze Zabrze do statusu największego zabrzańskiego ruchu miejskiego. Współtwórca Jadłodzielni w Kościele św. Józefa w Zabrzu.

W 2018 r. zajął 3. miejsce w wyborach prezydenta Zabrza z poparciem co szóstego wyborcy. Prywatnie pasjonat dobrych praktyk zarządzania miastami, historii i geografii. Włada biegle 3 językami, w tym angielskim i hiszpańskim.

Grzegorz Lubowiecki

Radny i Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej Miasta Zabrze. Radny i Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Centrum Południe od 2017 roku. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Lepsze Zabrze.

Posiada wykształcenie finansowe. Zawodowo Payments Manager w międzynarodowej firmie.

Wolontariusz WOŚP i Szlachetnej Paczki. Współtwórca i donator Zabrzańskiej Jadłodzielni przy kościele św. Józefa. Autor kilkunastu projektów w ramach edycji budżetu obywatelskiego. Od 18. roku życia Honorowy Dawca Krwi i współzałożyciel klubu Honorowych Dawców Krwi w Zabrzu.

Mieszkaniec Zabrza od urodzenia. Pasjonat planszówek i gier karcianych oraz jazdy na motorze.

Izabella Zubowicz

Zawodowo przez 29 lat nauczycielka języka francuskiego. Ukończyła filologię francuską na Uniwersytecie Stendhala w Grenoble, a następnie studia podyplomowe „zarządzanie oświatą” na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członkini zarządu, skarbniczka stowarzyszenia LZ, związana z nim od 10 lat. Przez kilka lat przewodnicząca rady rodziców SP 36, członkini i wiceprzewodnicząca zarządu rady dzielnicy Centrum Południe, obecnie członkini rady Śródmieście.

Współorganizatorka wielu protestów i blokad dotyczących smrodu w centrum miasta i nieprawidłowości w firmie ASA (obecnie FCC).

Prywatnie szczęśliwa żona Rafała, spełniona mama Matyldy. Nie wyobraża też sobie życia bez ukochanej labradorki Mokki i kota Falafela. Miłość i szacunek dla zwierząt spowodowały, że 11 lat temu została wegetarianką. Kocha ludzi, zwierzęta i podróże.

W radzie miasta chciałaby zająć się naprawianiem zabrzańskiej oświaty, poprawą jakości życia ludzi i zwierząt, dalszą walką ze smrodem i brudem w naszym mieście.

Zależy jej na odbudowaniu dobrych relacji między mieszkańcami a władzami miasta, na właściwych inwestycjach, na trafionych decyzjach, na lepszym Zabrzu!

Mikołaj Rasek

Adwokat i mediator, który zdał egzamin adwokacki z wyróżnieniem, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kilkukrotnie nagradzany stypendium rektora, członek Izby Adwokackiej w Katowicach oraz uczestnik licznych konferencji naukowych.

Prowadzi Kancelarię Adwokacką w Katowicach, z filią w Kędzierzynie-Koźlu, posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu stałej obsługi prawnej sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorców, jak również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Członek zarządu, pełniący funkcję Sekretarza w Stowarzyszeniu Lepsze Zabrze. Zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu, inicjator wydarzeń edukacyjnych z zakresu prawa w zabrzańskich placówkach edukacyjnych, adwokat świadczący pomoc pro bono, donator licznych akcji charytatywnych i zabrzańskiej Jadłodzielni przy parafii św. Józefa w Zabrzu, jak również opiekun sowy uszatej w Ogrodzie Zoologicznym w Opolu.

Żeglarz, opiekun żółwia wodnego – Tusia, wolny czas wykorzystuje na aktywny wypoczynek z bliskim, podróże, czytanie książek, jak również grę w tenisa oraz squasha.

Kasper Piechatzek

Pełni funkcję radnego dzielnicy centrum południe oraz przewodniczącego Lewicy w Zabrzu. Z wykształcenia filolog bohemista. Zawodowo zajmuje się szeroko pojętą logistyką. W ramach działalności społecznej jest członkiem zarządu Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP. Prywatnie syn, ukochany wnuk, koci tata oraz mól książkowy.

Martyna Potem

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologii angielskiej. Obecnie pracuje jako nauczycielka języka angielskiego w szkole podstawowej. Jej pasją jest taniec współczesny oraz muzyka - jest członkinią zespołu Bieszczadzkie Anioły, w którym śpiewa i gra na keyboardzie.

Anna Urbańska

Z wykształcenia mgr politologii, doktorantka UŚ na wydziale nauk społecznych na kierunku nauki o polityce. Studiowała International Relations w Istambule w ramach programu Erasmus. Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Biznesu w Chorzowie na kierunku audyt i kontrola wewnętrzna w organizacji. Biegle włada dwoma językami polskim i angielskim.

Pracuje zawodowo jako audytor bezpieczeństwa informacji w międzynarodowej korporacji. Prywatnie żona i mama cudownej 20-miesięcznej córeczki, a także opiekun 2 adoptowanych psów, w tym jednego z zabrzańskiego schroniska dla zwierząt PsitulMnie i kota Lucjana.

Maciej Śliwa

Ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe z przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie, absolwent Szkoły Trenerskiej Metrum i Szkoły Trenerów Antyprzemocowych „Sztama”.

Od 32 lat nauczyciel w zabrzańskich liceach (najpierw IV LO w Rokitnicy, obecnie, od pięciu lat, w III LO przy ul. Sienkiewicza). W latach 2010- 2015 pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim zajmując się przywództwem edukacyjnym i ewaluacją w oświacie.

W latach 1998-2006 trzykrotny radny Rady Miejskiej W Zabrzu. W latach 1998-2002 z wyboru Rady Miejskiej w Zabrzu sprawował funkcję zastępcy prezydenta miasta. Członek Stowarzyszenia „Lepsze Zabrze”. Radny Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu.

Od ponad dwudziestu lat jest aktywistą w działaniach na rzecz praw człowieka, założył pierwszą zarejestrowaną w Polsce Szkolną Grupę Amnesty International. Działa w Stowarzyszeniu „Ekspedycja w Głąb Kultury”, zajmującym się promowaniem nowoczesnych form edukacji. Należy do Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej i wieloma innymi organizacjami pozarządowymi z przestrzeni edukacji.

Jest jednym z 11 w Polsce sędziów Polskiej Federacji Scrabble, od ponad 20 lat organizuje w Zabrzu jedne z największych w kraju turnieje scrabblowe.

W 2023 roku wyróżniony przez Kapitułę Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Prywatnie mąż psycholożki, tata licealistki. Od 30 lat mieszka co najmniej z dwoma kotami. Czas z rodziną i przyjaciółmi spędza w górach na kajakach lub festiwalach literackich. Namiętnie czyta reportaże, dobrą fantastykę i kryminały. Od ponad 20 lat wegetarianin.