LEPSZA PRZESTRZEŃ W ZABRZU
☑ Projekt „Wakacje 2025”! Wyremontowanie wszystkich zaniedbanych miejskich placów zabaw do wakacji 2025 r. Wytyczenie nowych bezpiecznych i ogólnodostępnych placów zabaw w częściach miasta, gdzie ich brakuje. Stopniowe zabezpieczenie wszystkich placów zabaw monitoringiem wizyjnym i wyposażenie ich w urządzenia dla dzieci niepełnosprawnych. Plenerowe Centrum Zabaw – duży, atrakcyjny, tematyczny plac zabaw w lokalizacji wybranej w plebiscycie przez mieszkańców.
☑ Bezpieczne Miasto! Rozbudowa sieci miejskiego monitoringu wizyjnego. Integracja istniejących kamer w spójny system centralnie sterowany i kontrolowany w czasie rzeczywistym.
☑ 3.6 Wybiegi dla psów przy każdym parku i dużym osiedlu.
☑ Przystosowanie wszystkich budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i z ograniczeniami ruchowymi. Opracowanie standardów dostępności przestrzeni publicznej, inwentaryzacja przestrzeni pod kątem dostępności oraz docelowo pełne dostosowanie otwartej przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i z ograniczeniami ruchowymi.
☑ Bezpieczne Dachy! Pełna odpowiedzialność miasta za regularne odśnieżanie dachów budynków instytucji publicznych i zwiększenie nadzoru nad wykonywaniem tego obowiązku przez podległe miastu jednostki.
☑ Zadbane Miasto! Skłonienie właścicieli i zarządców nieruchomości do dbania o budynki i ich otoczenie (naprawa ubytków nawierzchni i elewacji, pielęgnacja zieleni, zapewnienie estetyki ogrodzeń, usuwanie zaśmiecenia) poprzez atrakcyjne ulgi podatkowe za sumienne wywiązywanie się z tego obowiązku. Stanowcze egzekwowanie obowiązków właścicieli i zarządców w zakresie utrzymania czystości nieruchomości i przyległych chodników.
☑ Czysta Zieleń! Wyposażenie służb miejskich w sprzęt i środki do zbierania psich odchodów i dezynfekcji zanieczyszczeń oraz przeciwko kleszczom i komarom.
☑ Wprowadzenie koszy na psie odchody z workami i uchwytami do ich higienicznego zbierania – dla świadomych i odpowiedzialnych właścicieli czworonogów.
☑ Renowacja i wykorzystanie obiektów opuszczonych z korzyścią dla lokalnej społeczności (np. stary dworzec kolejowy w Mikulczycach, dawna porodówka przy pl. Traugutta, były dom opieki przy ul. Janika).
☑ Opracowanie i uchwalenie spójnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w celu przywrócenia ładu urbanistycznego oraz poprawy bezpieczeństwa i estetyki miasta i poszczególnych dzielnic.
☑ Preferencyjne opłaty za dzierżawę terenu pod wiaty śmietnikowe dla wspólnot i spółdzielni. Współpraca z właścicielami nieruchomości w celu poprawy estetyki budynków.
☑ Automatyczne wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego w każdym parku miejskim (badminton, frisbee, dezynfekowane hamaki i koce itp.) za niewielkie opłaty pokrywające koszty ich funkcjonowania.
☑ Oczyszczenie i rewitalizacja rzek i zbiorników wodnych oraz wdrożenie nowoczesnego systemu monitorowania jakości wody.
☑ Modernizacja i zwiększenie przepustowości kanalizacji deszczowej (m.in. w rejonie ul. Piłsudskiego, Roosevelta, Lubelskiej, Parkowej, Lipowej, w Makoszowach, pod wiaduktem Wolności/Stalmacha, na terenie dworca PKP). Jednoczesna rozbudowa małej retencji w celu odzyskiwania wody deszczowej.
☑ Budowa kanalizacji deszczowej na Osiedlu Wyzwolenia. Dokończenie budowy i modernizacji kanalizacji sanitarnej oraz uporządkowanie jej stanu prawnego (m.in. przy ul. Hagera).
☑ Opracowanie studium wykonalności dla budowy parkingów wielopoziomowych lub podziemnych pod centralnymi strefami mogącymi spełniać funkcje rynków lub deptaków (Plac Warszawski, Plac Krakowski, plac w Parku Hutniczym, teren wokół Domu Muzyki i Tańca).
☑ Ochrona siedlisk i tras migracyjnych dzikich zwierząt na terenie miasta.
☑ Wyznaczenie i ochrona leśnych stref ochronnych dzielnic i osiedli. Utworzenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Las Rokitnicki” w zabrzańskiej części Lasu Rokitnicko-Miechowickiego.
☑ Dążenie do przejęcia przez miasto z rąk SRK i PKP PLK kontroli nad pokopalnianymi i pokolejowymi terenami zielonymi i inwestycyjnymi.
☑ Wytyczenie cmentarza dla zwierząt samoutrzymującego się z opłat za kwatery.
☑ Podniesienie standardów infrastruktury sanitarnej (łazienek, szatni) budynków użyteczności publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem placówek oświatowych.