LEPSZE ZARZĄDZANIE W ZABRZU
☑ Reorganizacja urzędu miejskiego, spółek miejskich i jednostek budżetowych – zdecydowane zmniejszenie ilości wydziałów urzędu, jednostek i spółek miejskich. Zmniejszenie kosztów funkcjonowania, zwiększenie efektywności i poprawa jakości obsługi.
☑ Przyjazny i Pomocny Urząd! Przyspieszenie i ułatwienie obsługi urzędowej mieszkańców i przedsiębiorców, odbiurokratyzowanie procedur, pomoc w wypełnianiu dokumentów, automatycznie wypełniające się wnioski.
☑ Dostosowanie godzin obsługi Urzędu Miejskiego do potrzeb mieszkańców. Możliwość załatwiania spraw w co najmniej dwóch dniach w godzinach późnopopołudniowych. Wydłużenie godzin funkcjonowania sali obsługi i punktów obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego w co najmniej 1 dzień w tygodniu do godzin wieczornych.
☑ Naprawmy To! Portal do zgłaszania usterek infrastruktury i przestrzeni miejskiej z funkcją banku pomysłów, na którym każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić usterkę lub pomysł na inwestycję lub ulepszenie funkcjonowania miasta.
☑ E-Urząd! Udostępnienie możliwości załatwiania wszystkich spraw urzędowych elektronicznie poprzez platformę ePUAP, upowszechnienie stosowania podpisów cyfrowych w komunikacji między obywatelami a urzędem.
☑ Udoskonalenie Budżetu Obywatelskiego! Zwiększenie kwot na projekty dzielnicowe z uwzględnieniem liczby mieszkańców dzielnicy; wykorzystanie metod typu „Otwarta Przestrzeń” do organizacji warsztatów wypracowujących projekty do ZBO z udziałem wnioskodawców.
☑ Zwiększenie jawności procedur urzędowych oraz upublicznienie online jawnego rejestru umów z udziałem podmiotów miejskich.
☑ Analiza i zmniejszenie potrzeb lokalowych urzędu, jednostek i spółek miejskich. Zwiększenie wymiaru pracy zdalnej przy zapewnieniu odpowiedniego zaplecza technicznego.
☑ DecydujeMy! Zwiększenie siły głosu mieszkańców poprzez wykorzystanie mechanizmów konsultacji społecznych i partycypacji obywatelskiej. Konsultowanie z mieszkańcami strategicznych decyzji w formie konsultacji online analogicznych do Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego.
☑ Dzielnice Decydują! Zwiększenie znaczenia rad dzielnic w zarządzaniu miastem – budżet inwestycyjny dla każdej rady dzielnicy, obowiązkowe konsultacje urzędu z radą dzielnicy w sprawie inwestycji na terenie dzielnicy.
☑ Wdrożenie programu monitorowania jakości usług publicznych.
☑ Opracowanie czytelnych informacji w formie infografik dla najczęściej realizowanych procedur urzędowych i wniosków mieszkańców.
☑ Przyjazny, czytelny i aktualny Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) oraz miejski portal mapowy; integracja wszystkich ogólnodostępnych miejskich systemów informacji.
☑ Odtworzenie formuły inicjatyw lokalnych, w ramach których mieszkańcy i organizacje społeczne mogłyby otrzymywać wsparcie finansowe i organizacyjne miasta na realizację zadań publicznych. Innowacyjna, uproszczona obsługa finansów rad dzielnic, jednostek miejskich i organizacji społecznych, oparta na transakcjach bezgotówkowych i komunikacji elektronicznej.
☑ Wdrożenie najlepszych praktyk sprawdzonych w dobrze zarządzanych miastach. Podniesienie płac pracownikom samorządowym niższego i średniego szczebla.
☑ Coroczna waloryzacja płac o wskaźnik inflacji. Szczegółowa weryfikacja wysokości wynagrodzeń prezydenta miasta, wiceprezydentów, naczelników, prezesów, członków zarządów i rad nadzorczych spółek miejskich.
☑ Zmniejszenie liczebności rad nadzorczych w spółkach miejskich.
☑ Rzetelne i jawne konkursy na stanowiska kierownicze w administracji i spółkach miejskich (wybór na podstawie kompetencji).
☑ Aktywny wpływ władz Zabrza na rozwój i decyzje Metropolii i województwa.
☑ Zapewnienie równości płac na tych samych stanowiskach.
☑ Powołanie pełnomocnika prezydenta miasta ds. równego traktowania (zajmującego się ochroną równych praw mieszkańców niezależnie od ich płci, sprawności, pochodzenia, wyznania itp.).
☑ Ujednolicenie programów komputerowych w Urzędzie Miejskim i pozostałych jednostkach miejskich oraz ich integracja za pomocą programu zarządzającego.