Za nami wybory samorządowe. Jaki jest nasz wynik?

7 kwietnia 2024 zabrzanki i zabrzanie zdecydowali o przyszłości swojego miasta na kolejne 5 lat. Podczas wyborów samorządowych oddali swój głos na kandydata na prezydenta miasta oraz kandydatów do rady miasta, a także do sejmiku śląskiego. Jakie wyniki osiągnął ruch miejski Lepsze Zabrze oraz nasz kandydat na prezydenta Kamil Żbikowski?

Zdobyliśmy drugie miejsce!

Jako bezpartyjny ruch miejski zajęliśmy drugie miejsce w wyborach do Rady Miasta Zabrze. Zdobyliśmy 8382 głosy (17,37% głosujących), co przekłada się na 5 mandatów. Do szóstego i siódmego mandatu zabrakło nam bardzo niewiele…

Radnymi z ramienia Lepsze Zabrze zostali:

  • Kamil Żbikowski,
  • Rafał Grygiel,
  • Maciej Zgrzendek,
  • Marcin Szczerba,
  • Grzegorz Lubowiecki.

O mały włos radnymi z ramienia Lepszego Zabrza zostaliby także Paweł Front i Andrzej Garus, a w razie zwycięstwa Kamila w jego miejsce Maciej Śliwa.

Kamil Żbikowski trzeci w wyścigu na prezydenta

Niestety mimo gigantycznego poparcia 10485 zabrzan (21,41%) nasz kandydat na prezydenta Zabrza Kamil Żbikowski zajął trzecie miejsce w wyborach prezydenckich. Zabrakło naprawdę niewiele, żeby zawalczyć o zwycięstwo w drugiej turze wyborów – zaledwie 154 głosów. Jesteśmy przekonani, że w drugiej turze Kamil byłby zdecydowanym faworytem w starciu z jakąkolwiek kontrkandydatką.

Zabrze miało okazję wybrać na prezydenta społecznika zamiast polityka, ale tak się nie stało. Cóż… historia Zabrza mogła potoczyć się inaczej…

Dziękujemy za zaufanie!

Mimo wszystko jesteśmy dumni z wysokiego wyniku Lepszego Zabrza i Kamila Żbikowskiego. Odczytujemy to jako docenienie przez zabrzanki i zabrzan naszej wieloletniej pracy na rzecz miasta. A jednocześnie to dla nas zobowiązanie, żeby jeszcze skuteczniej zmieniać zabrzańską rzeczywistość.

Dziękujemy wszystkim osobom, które oddały na nas głos!

[aktualizacja – 9 maja 2024 r.]

Po drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Zabrze 3. wiceprezydentem Zabrza został radny Lepszego Zabrza Rafał Grygiel. Cieszymy się, że nowowybrana Prezydentka Miasta Zabrze Agnieszka Rupniewska wyraziła uznanie dla jego pracy i nominowała go na to stanowisko.

Miejsce Rafała w Radzie Miasta zajął Paweł Front.