Kamil Żbikowski ogłosił fajrant dla władz Zabrza 

Ogłoszeniem fajrantu dla władz miasta rozpoczęła się konferencja programowa ruchu miejskiego Lepsze Zabrze Kamila Żbikowskiego w dniu 3 stycznia 2024 roku. Podczas konferencji Kamil Żbikowski podsumował rządy obecnych władz miasta oraz oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta Zabrza w najbliższych wyborach samorządowych.

Najważniejszy jest głos mieszkańców 

Konferencja w zabrzańskiej restauracji „Fajrant” zgromadziła działaczki i działaczy, sympatyków oraz przyjaciół ruchu miejskiego Lepsze Zabrze. Na sali obecni byli także przedstawiciele lokalnych mediów. Jednak najważniejszą publiką na konferencji była spora grupa zwykłych mieszkańców miasta. 

Podczas spotkania Kamil Żbikowski parokrotnie podkreślał, że najważniejszy jest dla niego bezpośredni kontakt z mieszkańcami i wysłuchanie ich głosu. I tym właśnie chce różnić się od obecnej władzy, która od dawna ignoruje rzeczywiste potrzeby lokalnej społeczności.

Czerwona kartka dla władzy 

Konferencja była okazją, żeby poznać historię powstania ruchu miejskiego Lepsze Zabrze oraz zaprezentować sylwetkę samego Kamila Żbikowskiego – jego szerokie kompetencje i doświadczenie związane z działalnością na rzecz Zabrza. 

Kamil Żbikowski w stanowczy sposób podkreślił potrzebę zmian w naszym mieście. Poruszył trudne tematy takie jak: postępujące wyludnienie Zabrza, wymieranie centrum miasta, zanieczyszczone powietrze, brud na ulicach, opłakany stan mieszkań i lokali komunalnych czy brak perspektyw na godną pracę. Jednak przede wszystkim mówił o olbrzymim zadłużeniu miasta na blisko 800 milionów złotych (!), które sprowadzili na Zabrze obecnie rządzący.

Zebrani reagowali emocjonalnie na przedstawiane przykłady. I trudno im się dziwić. Mieszkańcy wystawili władzy już wiele „żółtych kartek” – jak ujął to Kamil Żbikowski, nawiązując do piłkarskiej terminologii. Teraz czas na ostateczną „czerwoną kartkę” i zejście z boiska. Lider ruchu Lepsze Zabrze wielokrotnie podkreślał, że Zabrze koniecznie potrzebuje zmiany na lepsze.

Najlepszy Program dla Zabrza

Kolejnym punktem konferencji było zaprezentowanie priorytetów Najlepszego Programu dla Zabrza. Program to efekt kilkuletniej pracy Kamila Żbikowskiego i ruchu miejskiego Lepsze Zabrze. Założenia programowe powstawały na bazie rozmów i wniosków mieszkańców Zabrza i obejmują wszystkie obszary funkcjonowania naszego miasta. Na spotkaniu przedstawiono najważniejsze punkty programu związane gospodarką Zabrza, zarządzaniem, mieszkalnictwem, edukacją, transportem, zdrowiem, kulturą oraz sportem.

Kamil Żbikowski zaprezentował program w otoczeniu ekspertów, społeczników i radnych miasta, którzy wraz z nim będą startować w zbliżających się wyborach samorządowych. 

Pytania i odpowiedzi 

Po zaprezentowaniu programu Kamil Żbikowski zaprosił wszystkich do zadawania pytań. Z Sali padły pytania o horyzont czasowy proponowanych zmian oraz przyszłość turystyki przemysłowej w Zabrzu. Po udzieleniu odpowiedzi Kamil podziękował serdecznie mieszkańcom i zachęcił ich do kierowania kolejnych pytań przez formularz kontaktowy na stronie internetowej ruchu Lepsze Zabrze. 

Zwieńczeniem konferencji było wspólne pamiątkowe zdjęcie, a uczestnicy kontynuowali rozmowy przy filiżance kawy, herbaty oraz małym poczęstunku.  

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz skrót wideo z konferencji

Podziel się tym artykułem
Zobacz także